Başucu Festivallerim

Giriş 14. Oca, 2010 by - Blog - 3.015 kere okunmuş

Festival alanları; yüzümüzü döken şu hayatı rengarenk bir müzik atölyesine çeviren toplanma merkezleri gibidir. Bazı festivaller ise; üstü başı nota içerisinde, müziğin omzuna tutunan insanların barış ve sanat kulübüdür.

Örneğin; Time dergisine göre ?insanoğlunun gerçekleştirdiği en büyük barışçıl etkinlik? olarak tanımlanan Woodstock 69 festivali. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Carlos Santana, Joan Baez, Jefferson Airplane, The Who gibi efsanelerin sahnesinden doğup büyüyen ve ölümsüz bir kimliğe kavuşan Woodstock Generation (1969-????)

Örneğin; Eric Clapton ve arkadaşlarının bir tedavi merkezine gelir sağlamak adına organize ettikleri Crossroad 07 festivali. Dünyaya nasıl sığdıkları hala bir muamma olan Eric Clapton, B.B King, Budy Guy, John Mayer, Robert Cray, Joe Walsh, Hubert Sumlin, Jimmie Vaughan gibi blues efendilerinin aynı sahneyi paylaştıkları harika permorfansları.

Örneğin; 2005 yılında Live 8 adı altında, Paris, Berlin, Roma, Hyde Park ve Philadelphia sokaklarından dünyaya salınan ?no more excuses? (artık ortaya sürülecek herhangi bir mazaret yok) sloganını akıllarımıza ?2 ters 1 yüz? nakşeden ve Pink Floyd gibi efsanevi bir grubu yeniden canlı dinleyebilme şansı bulduğumuz şu unutulmaz etkinlik?

Örneğin; 1985 yılında ki Paul Mc Cartney, Queen, Status Que, Dire Straits, Phil Collins, Led Zeppelin, Black Sabbath ve U2 gibi grupların, Bob Geldof önderliğinde kara kıta Afrika için yardım çığlıkları attıkları Live Aid 85 projesi?

Başucu festivallerim dediğim şu 4 etkinlikten yükselen sinyaller gitgide zayıflıyor olsa da hiç susmuyor. Tüm bu festivallerin birer açık hava müzesi gibi sanat ve insanlık tarihinin ziyaretine sunmuş olduğu tüm değerleri seviyorum ama yine de kimi zaman kendime şunu soruyorum;

What?s a festival?

 • a) Crossroad 07 Guitar Festival
 • b) Woodstock 69 Festival
 • c) Live 8 at 2005
 • d) Live Aid 85

Bu sorunun herhangi bir yanlış şıkkı yok, ancak şu dünya birkaç doğru cevaba daha ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor!

B&B

2 Yanıt - “Başucu Festivallerim”

 1. Mestea 15 Ocak 2010 - 15:36 #

  Woodstock ’69 :)
  http://www.youtube.com/watch?v=V55FfDnkQ6o

  • B&B 17 Ocak 2010 - 14:12 #

   ‘Yarım milyon insanın üzerine gün batıyordu’ diyebileceğimiz bir başka yer görebilmek dileğiyle…

Yorum Bırakın