Sevgi Hürriyeti Sevdi

Giriş 05. May, 2012 by - Blog - 3.551 kere okunmuş

Tütsü kokan konaklardan, şamdanların aydınlığından, sanatın sahra sıcağından ve kadehteki son damladan, bohem saçan hayatlardan, Honky Tonk çalan hünerli parmaklardan, gramafonda yıllanan plak cızırtılarından, majör 13?lü akorların hayat ile münakaşasından çıkıp geldi. O, kuyruklu piyanoların tuşlarına ürkek dokunuşlardan bir sevgi şarkısının minör 11?li yaratılışından çıka geldi. O?nun adı ilham perisi?

Yöre iç dünyamın gizli bahçesiydi. Önce bir garip GONK sesi ve zihnimin ahşap kapısında kadim dostum ilham perisi, namı diğer ?tensiz peri? sabahın erkenci saatlerinde zihnime misafirliğe geldi. Yine yol yorgunu olduğu her halinden belliydi ama görevini aksatmayı sevmezdi, mesuliyetini bilirdi ilham perisi ve yazmam gereken yeni şarkının konusunu getirdi, sonrada binbir soru işaretiyle süslü bir soru sordu! ?Yaşamak nasıl bir şeydi?? dedi ilham perisi?

Yaşamak nasıl bir şeydi?

Silkeledim zihnimden fikrimi. Ya-şa-mak; Kapalı gişe bir gösteriye icabet etmek gibiydi. Eninde sonunda uykunu getirecek bir gösteri! Derin bir uyku çekmek için final sahnesini beklemen gereken ve olup biten her şeyi izlemen gereken bir gösteri, yaşamak özetle böyleydi ve gösteriye katılmanın iki şeker kaidesi; Taşın altına elini koy! Canını da ortaya koy! Kurallar gayet basitti?

Gösteri kalabalık mıydı dedi tensiz peri?

Söyledim kanaatimi, salonda milyarlarca izleyici birikmişti. Kimisi takunyalarıyla gösteriye gelmişti, kimisinin hayat ile münasebeti gönlüne vekaletendi, kimisi çizgili pijamalarıyla teşrif etmişti, kimisi elinde pamuk şekeri, kimisi ağzında çikleti, kimisi son model otomobili, kimisi antik hayalleri, kimisi elinde tespihi Nasrettin Hoca gibi, kimisi belinde 45?liği James Bond misali! Kimisi locadan kimisi arka sıralardan, herkes bir şekilde gösteriyi izlemekteydi?

Kimisi bir müsvedde kağıdın buruşturulduğu anda çöpe gideceğini bilmesi gibi içeriğini gizlemeyi seçmişti. Kimisi kurşungeçirmez tek yanıyla gelmişti, yalnızlığıyla izledi gösteriyi. Kimisi hayat ile ilişiğini daha ilk sahnede kesmişti, elinin tersiyle her şeyi bir kenara itmişti, intihar balinalarının okyanusu bir tarafa itip kıyıya son yolculukları misali?

Kimisi kaval virtüözü olmak için gelmişti, çam sakızı çoban armağanı şarkılar yazmak için izlemişti gösteriyi. Kimisi kuzucuklarıyla gelmişti, kimisi ceylanlarıyla, kimisi vazolanamayan çiçeklerin vadisinden gelmişti. Kimisi sondan kaçıncı nefesini aldığını hesap etmek için elinde hesap makinesiyle gösterideydi, kimisi her şeyin karikatürünü çizmek için gelmişti?

Kimisi istiridye kabukları gibi denizin köpüğü için, tuzu için, okyanusun mavisi için girdaplarla boğuşmayı tercih etmişti, hayata bir inci sunmak için belki. Kimisi teyyaresiyle gelmişti! Enola Gay?in sırtındaki atomdan kamburu dünyanın sırtına saplamaktı vazifesi! Kimisi sırtında hançeri, kimisi elinde hançeri?

Gösteri ücretlimiydi dedi tensiz peri?

Dedim ki evet! Evet evet! İlk nefes dahil olmak üzere evet öyleydi, ücretliydi. Bulutsuzluk Özlemi?nin dizelediği gibi; Hava bedava, su pet şişelerdeydi?

Beni melun melun dinlemişti ilham perisi. Sonra bir densizlik etmek istemem dedi tensiz peri, cehaletime ver dedi ve bir sual daha ekledi; ?Peki ya sevgi?? dedi tensiz peri. ?Sevginin ücreti neydi? Sevgiyi satın almak için kaç ruble gerekliydi?? dedi?

Ne kadar kapitalist bir sual yöneltmişti tensiz peri, o mevzu göreceliydi. ?Yürek mücevher takmaz ki!? dedim. Satılmış güzelliğine kafiye olsun diye kendine mücevherlerle bedeller biçenlerde olabilir dedim. Satın alınmış bedenler bilmezler mi ki gün gelecek güzellikleri beş para etmeyecek!?

Yaşlanmak dedi ilham perisi ve ekledi ?Peki aşk? Aşk nasıl bir histi? dedi tensiz peri?

Aşk tek hece diye onu mastar zannetme dedim, kağıt üzerindeki gibi durmuyor yürekte dedim ve sevgi özgürlüğün son temsilcisiydi ?Sevgi hürriyeti sevdi, ötesi esaretti? dedim. Aşk kusursuz bir gönül devrimi ile birlikte yüreğime sirayet etti ve o yürekler sonsuzluğun eşiğinden geçti dedim. Sonrada son sözcüklerimi ekledim; Şimdi git uyku perisini sev ilham perisi, sırıl sıklam aşık ol ona ve yine bana çaya gel sonra, periler arasındaki sevgiyi anlat bana, artık senin adın Lalena? Uyku perisine ve sevgine iyi bak Lalena ve periler arasında ayrılık olmaz, bunu unutma. Ne mutlu sana Lalena, ne mutlu perilerin sevdasına?

 

B&B

2 Yanıt - “Sevgi Hürriyeti Sevdi”

  1. Logos 11 Mayıs 2012 - 17:32 #

    Ağacı yapraklarından görüyorsun…

    • B&B 11 Mayıs 2012 - 18:13 #

      Bir sonbahar akşamında aşka terfi edince önce dallarıyla helalleşen, sonra göremese de toprağın altına nüfuz eden köklerine selam eden ve mutluluktan havalara uçarken sevdasının yoluna düşen, yüreğinin götürdüğü yere giden, 11 Kasım’da aşka düşen ve Yar’e süzülen bir yaprak misali…

Yorum Bırakın