Yavuz Chat in Blues

Giriş 15. Ara, 2009 by - Blog - 1.506 kere okunmuş

?It takes for to play the blues; a man, a woman, a broken heart, a broken home?

Blues, doğumundan bu yana bir kanadını özgürlük, diğer bir kanadını da hüzün ile çırpmakta. Bugünde Blues?a düşmek için; bir kadın, bir erkek, kırık bir kalp ve içimizi dökebileceğimiz bir gitar, başlangıç için yeterli olacaktır. Unutmayalım ki; ?Blues, kısık ateşte asla çözülmez!?

Örneğin, Yavuz Çetin. O ruhunun blues?a açılan sert pasajlarında dolaşırken körebe oynamak istiyorsa, all tube bir amplifikatöre ve de iç dünyasında kavurucu bir sıcaklığa ihtiyaç duyardı. Onun ?Fender? ya da ?Gibson? marka bir elektrik gitar eşliğinde elde ettiği o sımsıcak tonların ardında ki sır, gayri ihtiyari de olsa iç sarsıntılarıyla nasıl baş başa kaldığıyla ve de 60?lı 70?li yılların Blues ve Rock müziğinin etkisi altında çırpınan kalbi ile kısmen de olsa açıklanabilir. Sadece 77 model otomobilinden inip, boğazın serin sularına bıraktığı son notası açıklanamaz.

Onun aramızdan zamansız ayrılışına rağmen ?ilk? ve ?satılık? adlı iki albümüne baktığımızda şu tanılar ile rahatlıkla karşılaşabiliriz; Blues?un bir sağlaması yoktur ama semptomları vardır.

Blues çalıyorken terlersiniz, bazen canınız yanar dişlerinizi sıkarsınız, kimi zaman hüzünlenir, öfkelenirsiniz, aşka düşmek istersiniz, ama asla ruhunuzu çıkarıp portmantonuza asamazsınız.

B&B

Yorum Bırakın