Ay Işığına Yol Açmak

Giriş 11. Mar, 2010 by - Lotus'un Papirüsleri - 5.663 kere okunmuş

Tek şekerli bir gündü. Bulutlar üzerime yağmuru rendeliyordu yine. Büyükada?nın hudutları içerisinde bir yerlerde üzerime çöreklenen bir Kasım rüzgarı ile birlikte tek şekeri de telvesine çökermiş bir günü yudumluyordum işte?

Ay ışığının su yüzeyini sarmaladığı saatlerde renkli bir solo geçiyordu adaya deniz feneri. Limanda saz arkadaşı bir küçük kuru yük gemisi yalpalayıveriyordu bir yakamoz sarhoşu gibi. Suyun kıpırtısına vuran bütün o ışık huzmeleri, dalgalar üzerine dalgalanan bir balerin gibi kulaç kulaç bir dolunay sonatına açılıyor idi ve kalbimi dillendiren beyaz bir Lotus çiçeği yaprağı yanışına saçlarını bir pelerin gibi boğum boğum dolayıp yüreğime yaslanıverdi. Bundan tam 4 ay önce ve 11 Kasım idi. Gönlün bal konağındaki manzara huzur idi ve bu huzurun ?H? si ile aşkın ?A? sının hikayesi?

Ay ışığından şafağa, şafaktan günbatımına, bölüm bölüm uzanıyorduk Lotus ile hayata. Kulaç kulaç açılıyorduk günışığına ve aşka, düğüm düğüm dolanıyorduk ay ışığına ve aşka. Kasım?ı aşk başlatır dediğim o günlerin harikalarında bir söz verdik aşka, bir ?İnci? tohum verdik ve ?Sonsöze dek değil Lotus aşkına sonsuza dek!? dedik. Sonrada gün saymaya gittik sonsuzluğa aşk ile ant içtik ve evvel zaman içinden yarına tam gaz park ettik.

Bir saman kağıdına dokunan kalemin şaşkınlığı gibi yaşadık aşkı. O mavi mürekkep ilk dokunuşta nasıl yayılıyor ise boş kağıda aşkta onun ikizinde yayıldı yüreğimizin coğrafyasına. Yunus?un yüreğine dizelediği gibi ?Bana seni gerek seni? diyordu beyaz Lotus çiçeği ama bedbaht bir seyyah gibi dolanan bir günün kuytu saatinde ?Yalnızlığımıza 13 sefer sayılı bir uçak kalkacak? dedi, Ay ışığı ile birlikte bu kentten taşınacağını söyleyiverdi.

Sonrada tüm yurttan, daha sonraları da tüm kıtadan ama ?aşk kervanımız yürüyecek? diye de ekledi. Lotus çiçeğimi duyan Ay Dede ise Kurt adamın uçurtması gibi yine dolunay haldeydi ve usulca işaret parmağımın başucuna kadar sokulup gemilerini yakıp küllerini havaya serpti. Sonrada ?Giden gidene azizim! Sorma, giden gidene mi? dedi ama gözyaşlarımızın her damlası yine fa idi ve portelerime düşen tüm notalarımın meali şu şekildeydi;

————-L—————————————————————————-

————-O—————————————————————————-

L—–O—–T—–U—–S————————————————————–

————-U—————————————————————————-

————-S——e—–n—–i—–S—–e—–v—–i—–y—–o—–r—–u—–m

Bugün aşk bir dolunay seramiği gibi yine başucumda nöbette ama Lotus?umun uzağında kalınca hep bir yanım acıyor işte, yakınında olunca ayağımı yerden kesiyor. Yerçekimine Ay gibi aşk ile meydan okuyor ve yar çekimine doğru, kanatlanıp uçuyorum aşk ile yine beyaz Lotus’uma doğru. Bulutlara taşıyor kalbimi o ve de sol yakasına doğru. İçimdeki mavi kuşun bütün ayak izleri gibi, yüreğime bastığım aşk alaşımı mühürlerimi, ana damarıma gerilen bu L.o.t.u.s papirüslerimi ve gökkuşağına çizilen şu L.o.t.u.s portelerimi, bavuluma atıp gidiyorum aşkın yarı yıl hali gibi. Lotusuma varıp doğacağım aşkın dolunay hali gibi?

Bu hikayenin ?H? si misin ya da ?A? sı mısın diye sormayın! Dünden yarına bir bütünün tam yarı parçasıyım. Evvel zaman içinden gelen ve sonsuza devam eden ?Bir ay ışığına yol açtım bak ne güzel ay ışığına yol açtın? diyen, ?Ay ışığına yol açan aşk bak ne güzel vahalara L.o.t.u.s açtım? diyen ve uzun ?İnci? bir havaya giden şu yolun mavi paragrafıyım. L.o.t.u.s aşkına açılan papirüsümün mavi girizgahıyım. İyi günde, kötü günde kapanmayacak bu paragrafımın ve Lotus aşkına çarpan şu yüreğimin ant ile yoldaşıyım?

 

B&B

2 Yanıt - “Ay Işığına Yol Açmak”

  1. Dağınık 25 Ocak 2013 - 16:08 #

    Ayın zerafetini düşleyip dursun güneş şimdi..

    • B&B 18 Mart 2013 - 12:33 #

      Güneşin güleç hareleri yaradılışa şen verdi! Mavi puantiyeli Boğaziçi gün ışığını giyinmişti ve saat günbatımını geçti geçeli ütüsüz ay ışığı suyun nasibi, ay ışığı suyun gelinliği…

Yorum Bırakın